Kad apmeklēt audiologu un kad jāvēršas pie ausu ārsta (LOR)

Gan audiologs, gan ausu ārsts (LOR) ir speciālists, kas palīdzēs ar dažādām ausu problēmām, tomēr viņu darbības jomas ir atšķirīgas.

Audiologs ir kvalificēts speciālists, kurš precīzi noteiks dzirdes slieksni un konstatēs, ja ir novirzes no normas, kā arī ieteiks apmeklēt LOR, ja tiks pamanītas patoloģijas. Audiologs palīdzēs ar dzirdes korekcijas un aizsardzības līdzekļu izvēli, pielāgošanu un servisu.

Tai pašā laikā LORs specializējas auss slimību un patoloģiju diagnostikā un ārstēšanā.

Kad apmeklēt audiologu:

1. Dzirdes pārbaude (audiometrija): 

Katram vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda dzirde. Audiologs veiks audiometriju, kas nosaka dzirdes slieksni. Svarīgi atcerēties, ka dzirde noteikti ir jāpārbauda, ja tiek pamanīts, ka paliek ar vien grūtāk

  • Skaidri sadzirdēt balsis;
  • Apkārtējie trokšņi traucē skaidri sadzirdēt sarunas;
  • TV tiek pagriezts skaļāk;
  • Ar vien biežāk jāpārprasa kas tika sacīts.

Papildus ikdienas, profilaktiskai dzirdes pārbaudei, noteikti jāatceras, ka audiologs ir jāapmeklē,ja tiek pamanīti sekojoši simptomi:

  • Pasliktināta dzirde tikai vienā ausī;
  • Galvas reiboņi;
  • Ausīs, vienā vai abā, ir dzirdami trokšņi – šņākšana, pikstēšana un citas skaņas.

Audiologs spēs palīdzēt, ja audiogramma ir nepieciešama profilaktiskām dzirdes pārbaudēm, piemēram, uzsākot darbu trokšņainā ražotnē.

Audiologs ir kvalificēts veikt dzirde pārbaudi jebkura vecuma pacientiem, tomēr jāatceras, ka līdz 3-4 gadu vecumam, dzirdes pārbaudes tiks veiktas tikai specializētos dzirdes centros.

2. Dzirdes aparātu iegāde, pielāgošana un apkope: 

Audiologs specializējas dzirdes aparātu izvēlē un pielāgošanā, kā arī būs atbalsts visas aparāta lietošanas laikā. Audiologs nodrošinās regulāru aparātu apkopi un remontu.

3. Ne tikai dzirdes aparāti, bet arī dzirdes aizsardzība: 

Ja darbs vai hobiji ir saistīti ar augsta trokšņa līmeņiem, audiologs ieteiks un izgatavos individuāli pielāgotus ausu aizbāžņus.

Reizēm LORs ieteiks apmeklēt audiologu, ja ir nepieciešami individuāli veidoti auss aizbāžņi peldēšanai.

Kad apmeklēt LOR?

LOR, jeb ausu ārsts specializējas ausu slimību ārstēšanā un noteikti jāapmeklē, pie akūtām vai hroniskām saslimšanām.

Pie LOR jāvēršas:

1. Infekcijas un iekaisumi: 

Akūtas vai ilgstošas un nepārejošas ausu sāpes, izdalījumu vai citas infekcijas pazīmes. Ausu ārsts spēs diagnosticēt un ārstēt infekcijas, kā arī citus auss iekaisumus.

2. Ausu traumas, kā arī svešķermeņi.

3. Svarīgi atcerēties, ka nekavējoties jāapmeklē LOR, ja ir pēkšņs dzirdes zudums.

4. Citi simptomi

  • līdzvara problēmas un galvas reiboņi, 
  • Vienpusējs, pulsējošs vai traucējošs tinnīts.

Gan audiologam, gan LORam ir sava darba specifika, lai gan, izņemot akūtus gadījumus, kā traumas un infekcijas, audiologs būs spējīgs konsultēt un ieteikt labāko risinājumu, vai tā būtu dzirdes korekcija, dzirdes aizsardzība vai nepieciešamība veikt padziļinātāku izmeklēšanu pie ausu ārsta.