Digitālā pasaule kļūst arvien reālāka — skaņas efekti, sprādzieni, fonu sarunas, soļi… videospēļu spēlētājiem skaņa ir tikpat svarīga kā redze. Bet vai esi kādreiz aizdomājies, kā ilgstoša spēlēšana ar austiņām ietekmē Tavu dzirdi?
Spēles un skaņa – neatņemams tandēms
Mūsdienu videospēles ir tehnoloģiju brīnums, kur skaņa bieži ir ne tikai fons, bet arī stratēģijas sastāvdaļa. Precīza un laicīga skaņu sadzirdēšana var nozīmēt uzvaru spēlē — ienaidnieka tuvošanās, ieroča izšaušana, grupas biedru brīdinājums.
Līdz ar šīs nozares attīstību ir auguši arī austiņu standarti — spēlētājiem paredzētās austiņas bieži vien piedāvā augstas kvalitātes, telpisku skaņu ar spēcīgiem basiem. Tieši šie faktori padara spēlēšanu vēl aizraujošāku, taču arī — potenciāli bīstamāku dzirdei.

Austiņu ietekme uz dzirdi
Pasaules Veselības organizācija (PVO) norāda, ka pieaugušam cilvēkam drošs skaņas līmenis ir līdz 80 decibeliem (dB) 40 stundas nedēļā un bērnam līdz 75 decibeliem (dB) 40 stundas nedēļā. Tomēr daudzi spēlētāji spēlē ar skaļumu, kas pārsniedz šo līmeni. Pētījumi atklāj, ka spēļu laikā impulsa skaņas, piemēram, šāvieni, var sasniegt pat 119 dB, kas ir krietni virs pieļaujamajām robežām.
Ilgstoša un skaļa skaņas iedarbība ir viena no galvenajām dzirdes pasliktināšanās cēloņiem. Austiņu lietošana ar skaļumu virs 85 decibeliem ilgāk par vienu stundu dienā var radīt neatgriezeniskus bojājumus.
E-sporta entuziasti bieži pavada laiku spēlējot pat vairākas stundas dienā — un bieži vien arī lielā skaļumā, jo vēlas “iejusties spēlē” un maksimāli uzlabot spēlēšanas kvalitāti. Diemžēl, šis process var pakāpeniski bojāt spēlētāja dzirdi.
Simptomi, kas var parādīties dzirdei pasliktinoties:
- Pastāvīgs troksnis ausīs (tinīts);
- Samazināta spēja uztvert augstās vai klusās skaņas;
- Nepieciešamība palielināt skaļumu spēlēs, klausoties mūziku vai skatoties filmas;
- Grūtības uztvert sarunas;
Šie simptomi var būt gan pārejoši, gan pastāvīgi, atkarībā no trokšņa iedarbības ilguma un intensitātes.
Agrīna uzmanība simptomiem un skaņas līmeņa samazināšana ir būtiska, lai novērstu neatgriezenisku dzirdes bojājumu.

Kā pasargāt dzirdi spēlējot?
Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Starptautiskā Telekomunikāciju savienība (ITU) izceļ pirmo globālo standartu – dzirdei droša klausīšanās videospēļu un e-sporta aktivitātēs, kura mērķis ir samazināt dzirdes zuduma risku un novērst dzirdes bojājumus geimeru vidū.
Līdz šim neeksistēja neviens drošas klausīšanās vadlīniju vai standartu kopums, kas būtu attiecināms uz videospēļu ierīcēm vai programmatūru, tāpēc šis jaunais standarts ir būtisks solis sabiedrības dzirdes veselības aizsardzībā.
Papildus publicētajam jaunajam globālajam standartam, iepriekš tika ieviesti vēl divi drošas klausīšanās standarti – 2019. un 2022. gadā. Tie ietver PVO un ITU kopīgi izstrādāto H.870 globālo standartu drošai skaņas lietošanai, izmantojot personīgās audioierīces un sistēmas, kā arī PVO globālo standartu dzirdei droša klausīšanās pasākumu un izklaides norises vietās (šo standartu 2024. gadā pieņēma arī ITU).
- Kontrolē skaļumu. Izvēlies piemērotu skaļumu, kas aptuveni ir starp 60 un 85 decibeliem.
- Ievēro pārtraukumus. Ik pēc 60 minūtēm ieteicams paņemt vismaz 5-10 minūšu pauzi atpūtinot ausis.
- Izvēlies kvalitatīvas austiņas. Laba trokšņu izolācija ļauj dzirdēt visu arī zemākā skaļumā.
- Pārbaudi dzirdi regulāri. Ja esi aktīvs spēlētājs, apsver iespēju veikt profesionālu dzirdes pārbaudi vismaz reizi gadā.
E-sporta spēlētāji nereti ir tehnoloģiju un skaņas kvalitātes entuziasti — un tas ir lieliski! Taču arī dzirdes veselībai būtu jāvelta īpaša uzmanība un rūpes, jo dzirde ir resurss, kas, diemžēl, neatjaunojas. Apdomāta spēlēšana, saprātīgs skaļums un regulāras pārbaudes ļaus izbaudīt spēles, nezaudējot to, kas patiešām svarīgs — dzirdi.
Atsauces:
World Health Organization. (2025, February 28). New WHO and ITU standard aims to prevent hearing loss among gamers. World Health Organization. https://www.who.int/news/item/28-02-2025-new-who-and-itu-standard-aims-to-prevent-hearing-loss-among-gamers
WHO global standard for safe listening venues and events. Geneva: World Health Organization; 2022. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.
World Health Organization. (2019). Safe listening devices and systems: a WHO-ITU standard. World Health Organization. https://www.who.int/publications/i/item/9789241515276